Poradna při koupi jízdního kola

Co je potřeba vědět při koupi kola?

Pokud nejste rozhodnuti jaký typ kola bude pro Vás vhodný přinášíme článek, který Vám poradí. Rozdělení jízdních kol podle způsobu použití:

Horská kola (MTB)

Horská kola slouží především k jízdě v terénu, ať už v horském, nebo i lehčím. Mají k tomu uzpůsobenou konstrukci, která je robusnější. Je důležité se rozhodnout kolik času plánuji na kole trávit, v jakém terénu a jakou máme výkonnost. Pokud nejsme závodníky a jezdíme především v lehčím terénu, stačí nám levnější typy kol se základní výbavou. U hobby jezdců, kteří si občas zajedou do hor, případně i maraton doporučuji kola dražší od cca 20tis. kč, které mají vzduchovou odpruženou vidlici.
Horské kolo lze bez problémů používat i na silnici-dají se vyměnit pláště atd., ale jízda nebude tak efektivní jako na kole silničním, nebo krosovém.

Horská kola pro dospělé se v dříve vyráběla s průměrem plášťu 26".
To je už dnes minulost, trend jednoznačně převzaly 29" a méně časté 27,5" kola.

Horská kola 29“

Tento rozměr kol se stal doslova novým trendem v prodeji. Kola 29" mají výhodu oproti menším rozměrúm 27,5" a 26" lepší úhel nájezdu na nerovnost, jezdec je na kole stabilnější, má větší styčnou plochu pláště s terénem a teké je zde lepší setrvačnost. Nevýhodou je, že 29" kolo není tak obratné, hravé.

3614

Horská kola 27,5"

V poslední době přišlo hodně zákazníků na to, že právě hrvost, obratnost v terénu a také větší lehkost manévrů v terénu je to co je na horském kole baví a tak dala přednost tomuto rozměru kol.

11661-inttra-slx-27-5m
Krosová kola

Krosová kola doporučuji pro vás kdo nehledáte obtížný terén, ale jezdíte raději v lehčím terénu, polňačky a silnice. Pláště mají rozměr 28" a lze je použít i na ráfky pro MTB 29".
Prioritou u krosových kol je pohodlný posez jezdce, hodí se tedy i na delší cykloturistiku.

leader fox
Trekingová a městská kola

Trekingová a městská kola nejsou vůbec určena do terénu. Používáme je na silnicích a zpevněných cestách. Tyto kola mají výbavu- blatníky, světlo, nosič, často koš a podobně a slouží tedy jako dopravní prostředek, k jízdě po obci k nákupu a podobně. Jsou tedy praktické, kupují si je často starší lidé.

 

Silniční kola

Jak už z názvu vyplývá, tyto kola slouží k jízdě na silnici. Jsou lehká, rychlá a kupují si je převážně zákazníci, kteří chtějí trénovat a najíždět kilometry v tréninku.

BMX a FREESTYLE kola

To jsou kola s 20" pneumatikami a určená především k jízdě na okruzích, vůbec nejsou vhodná k delší jízdě jako předešlá kola.

Celoodpružená kola

Tento typ kol je v posledních letech stále populárnější a jejich prodej roste. Dříve se tato kola používala především pro sjezd, nicméně s technologickým rozvojem jsou tyto kola univerzální a i ve světovém poháru v XC jsou nejpoužívanější. "Celopéra" mají nejen odpruženou vidlici, ale i zadní stavbu a tak jsou velmi pohodlná. Doslova"žehlí nerovnosti v terénu a ve sjezdech tedy bývají i rychlejší než hardtaily. Odpružení lze navíc většinou vypnout, takže jezdec neztrácí i při jízdě do kopce nebo po rovině.

Dámská kola

Tyto kola mají konstrukci navrženou tak, aby více vyhovovala ženám. Jsou tedy kratší, mají dámské sedlo, apod. Kromě technikých věcí jsou také zaměřena více na design a jsou sladěna barevně v módních trendech, aby se ženám líbila.

3552


Velikost kola

Pokud jste se dostali až sem a víte jaké kolo pro Vás bude vhodné je důležité přejít na vhodnou velikost kola pro Vás. Velikost kola se udává ve výšce sedlové trubky v pacích- to častěji nebo v centimetrech.
V poslední době uvádějí také výrobci velikosti jako u oblečení S-XL.
Také je důležité si uvědomit, že s délkou sedlové trubky se mění také ostatní rozměry rámu.

Je potřeba se při výběru velikosti kola řídit obecnými pravidly:
Určení velikosti rámu podle výšky postavy
Výška postavy          Velikost            Horská kola           Krosová kola                   Silniční kola
150 - 155 cm                     XS                              15" – 16"                         16"                                   50 - 52 cm
155 - 160 cm                      S                               16"                                   16"                                       52 cm
160 - 165 cm                      S                              16" – 17"                           17"                                       52 cm
166 - 170 cm                     M                             17" – 18"                      17" – 18"                               52 – 54 cm
171 - 175 cm                     M                             18" – 19"                      18" – 19"                               54 – 56 cm
176 - 180 cm                     L                              19" – 20"                       19" – 20"                               56 – 58 cm
181 - 185 cm                     L                              20" – 21"                       20" – 21"                               58 – 60 cm
185 - 190 cm                    XL                             21" – 22"                        21" – 22"                                   60 cm
190 - 195 cm                    XL                              22" – 23"                       22" – 23"                                    62 cm
195 - 200 cm                   XXL                             přes 24"                              24"                                    62 – 64 cm

 


Velikosti dětských kol

Věk dítěte                    Výška dítěte              Průměr kola
2 - 3 roky                            90 – 110 cm                          12"
3 - 5 let                               100 – 125 cm                        16"
5 - 7 let                               105 – 135 cm                        20"
8 - 12 let                             115 – 155 cm                        24"
nad 10 let -                                                                        26"


Rozdělení rámů
Pánské
Dámské
Není podmínkou, aby ženy používaly dámské kola. Zvláště u sportovně založených cyklistek bývá obvyklé, že jezdí na pánských kolech.


Nastavení posedu

Správný posed na kole
Jezdit na kole znamená také mít optimální posez. Je to důležité i ze zdravotních důvodů, abychom předešli případným ortopedickým problémům. Správným posezem také získáme větší výkonnost na kole.

Sedlo vodorovně
Sedlo na kole by mělo být vždy vodorovně. U některých závodníků sice můžeme vidět sedlo skloněné dolů, ale to je specifikum pro extrémní XC závody a pro rekreační i sportovní jízdu to nedoporučujeme.

Jan nastavit výšku sedla
Správnou výšku sedla nastavíme tak, že zkoušíme posez, jednu z klik dáme do nejnižší polohy, dáme patu na pedál a noha by měla být natažená. Ne ale 100pr., řekněme, že si tam necháme trochu rezervu.
Sedlo můžeme vysunout do maximální výšky sedlovky, kterou nám ukáže ryska na sedlovce.

Chodidlo na šlapátku
Podrážka na pedálu má být vždy taková, aby byla rovnoběžně s klikou.
Je to důležité z toho důvodu, abyste šlapali koleny stejnoměrně, rovnoběžně a ne od sebe nebo k sobě.Kloub u palce na chodidle je nad osou pedálu.

Nastavení řidítek
Správné nastavení řídítek je hodně individuální záležitostí každého člověka. Polohu bezdových pák určíme tak, že nasedneme na kolo natáhneme ruce na gripy a spodí část prstů by se měla lehce dotýkat pák.
Výšku řídítek vzhledem k poloze sedla je ideální nastavit po prvních vyjížďkách tak jak nám to bude nejlépe vyhovovat. Někdo má radši posez více vzpřímený a tedy řídítka více nahoře a někdo naopak.

 

Na závěr
Na konec je nutno napsat, že ideální nastavení pozná a vyzkouší jezdec až po několika jízdách.
Pokud máte starší kolo, které Vám vyhovuje svým posezem a rozměry, je dobré si hodnoty změřit a nastavit podle nich nové kolo.

Jsme rádi, že jste zavítali do našeho obchodu, přejeme Vám dobrý výběr kola a hodně zážitků při najetých kilometrech

sportmen-logo-120

www.sportmen.cz